Původní knihovna: knihovna Pražského hradu
Číslo záznamu: PH 17
Názvové záhlaví: CODEX
Název: Codex argenteus.
Nakladatelské údaje: 6. saec.
Rozsah:
doch. 188 ff (další list nalezen 1970 v katedrále ve Špýru)
Typ dokumentu:
rukopis
Literatura:
Lars Munkhammar, The Silver Bible : origins and history of the Codex argenteus. Uppsala 2011.
Katalog över handskrifterna i Kungl. biblioteket i Stockholm skriven omkr. 1650 under ledning av Isaac Vossius, ed. Chr. Callmer, Stockholm 1971, s. 70 (1).
Poznámky:
Rukopis obsahuje nejstarší doklad gótského jazyka - jedná se o překlad bible biskupa Wulfily ze 4. století. První informace o tomto rukopisu pochází až ze 16. století, kdy jej vlastnil klášter ve Werden. Kolem roku 1600 se stává součástí kunstkomory Rudolfa II. a v roce 1648 se stal součástí švédské knižní kořisti z Prahy. Rukopis byl později v majetku bývalého královského knihovníka I. Vossia a později byl odkoupen Magnusem Gabrielem de la Gardie, který jej daroval Univerzitě v Uppsale v roce 1669.
Dřívější majitelé:
Místo původního uložení:
Vazba:
Stříbrná schránka z roku 1669 (rytec David Klöcker Ehrenstrahl).
Exempláře:
Uppsala : Universitetsbibliotek
Uppsala : Universitetsbibliotek
««
Katalog knihovny:
Trvalý odkaz:
Popis
Popis jednotky:Rukopis obsahuje nejstarší doklad gótského jazyka - jedná se o překlad bible biskupa Wulfily ze 4. století. První informace o tomto rukopisu pochází až ze 16. století, kdy jej vlastnil klášter ve Werden. Kolem roku 1600 se stává součástí kunstkomory Rudolfa II. a v roce 1648 se stal součástí švédské knižní kořisti z Prahy. Rukopis byl později v majetku bývalého královského knihovníka I. Vossia a později byl odkoupen Magnusem Gabrielem de la Gardie, který jej daroval Univerzitě v Uppsale v roce 1669.
Fyzický popis:doch. 188 ff (další list nalezen 1970 v katedrále ve Špýru)